VISU PASAULĒ VEIDO ĶĪMISKĀS VIELAS. Tostarp “tīro” skaistumu

Ķīmija un ķīmiskās vielas nav nekāds jaunums

Atomi veido saites, kas rada molekulas, kuras veido matēriju, kas izveido visu mums apkārt. Var teikt, ka daba ir sākotnējais ķīmiķis un ķīmija ir valoda, ar kuras palīdzību cilvēki līdz atomu līmenim pauž savus secinājumus par apkārtējās pasaules darbību.

Arī mēs esam ķīmisku vielu kopums, tas ko, ēdam ir ķīmisku vielu kopums, un arī tas, ko izmantojam skaistumkopšanā, ir ķīmisku vielu kopums.

Ķīmijas valodā ķīmiskā viela ir jebkura viela ar noteiktu sastāvu. Saziņā izmantojam periodisko tabulu ‒ ķīmijas personīgo alfabētu ‒, lai radītu ķīmiskās formulas. Piemēram, vienkāršā kombinācijā starp vienu skābekļa (O) atomu un diviem ūdeņraža (H) atomiem rodas H2O ‒ ūdens ķīmiskā formula. Šajā kontekstā ūdens ir ķīmiska viela. Ja nerunājam ķīmijas valodā, ūdens joprojām ir ūdens. Ar tādu pašu molekulāro struktūru un tādu pašu funkciju, kāda tam ir bijusi vienmēr

Arī cilvēkus pilnībā veido ķīmiskās vielas, tāpat kā visu pārējo mums apkārt, ‒ sākot ar to, ko saskatām, līdz neredzamām lietām. No ēdieniem, ko sagaršojam, līdz ziediem, ko smaržojam. No cietām vielām, ko sataustām, līdz gāzēm, ko nejūtam. Visu veido ķīmiskās vielas.

Bet kāpēc vielas definēšana pēc tās ķīmiskā sastāva padara to par “netīru” vai sejas, ķermeņa ādai kaitīgu un pat bīstamu, salīdzinot ar tās parasto nosaukumu? Kādēļ etiķis un dzeramā soda ir nepieciešamība mājās, bet etiķskābe un nātrija bikarbonāts izklausās pēc bīstamas vielas? Tāpat kā daži baidās no tumsas, vairums baidās no nezināmā.

Kaut viss ap mums var radīt dzīvībai bīstamus draudus, saprotam, ka patieso risku rada apstākļi, kādos saskaramies ar šiem apdraudējumiem.

Ar risku pamatotā pieeja apvienojumā ar stingriem noteikumiem visā pasaulē ir vienmēr ļāvusi praktiski visiem pašreizējiem skaistumkopšanas zīmoliem nodrošināt jūsu drošību.

Zinātne ir smagi strādājusi, lai nopelnītu jūsu uzticību.

Kā norāda zīmols The Ordinary, kas savu popularitāti ieguvis atklātības un caurspīdības dēļ: “Uzskatām, ka zinātnes skaistums ir tās zinātkārais raksturs, ‒ tā nekad nebeidz apšaubīt. Apšaubām mūsu sastāvdaļu drošumu ar tādu pašu enerģiju, ar kādu pētām to iedarbību. Abos gadījumos pierādījumus gūstam no zinātniekiem. Nepaļaujamies uz vienu avotu vai neprecīziem spiediena un baiļu radītiem apgalvojumiem.” The Ordinary

Šobrīd arvien vairāk zīmolu cenšas izcelt to aktīvās sastāvdaļas vai vielas, ko kosmētiskais produkts satur vai NEsatur, vai tev neliekas, ka dažkārt veikalā jūties kā ķīmijas eksāmenā?

Turpini lasīt un uzzināsi vairāk par populārākajām un bīstamākajām skaistumkopšanas sastāvdaļām.

 

VĒRTĪGĀS SASTĀVDAĻAS

NIACINAMĪDS

Pazīstams arī kā B3 vitamīns un nikotinamīds, niacinamīds ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kas darbojas kopā ar dabīgajām vielām jūsu ādā, lai redzami samazinātu paplašinātās poras, uzlabotu nevienmērīgu ādas toni, samazinātu smalkās līnijas un grumbiņas un nostiprinātu ādas elastību.

RETINOĪDI

Retinoīdi ir pieejami dažādās formās un koncentrācijās, bet tās visas tiek iegūtas no A vitamīna arī Retinols. Neatkarīgi no retinoīda formas, āda spēj izmantot tikai A vitamīna aktīvo formu, kas ir skābe.

Retīnskābe sasaistās ar retinoīda receptoriem uz mūsu sejas ādas, kur tā normalize šūnu atjaunošanos un uzlabošanos. Pateicoties šai reakcijai ir iespējams samazināt mīmikas līnijas, grumbiņas, pigmentācijas plankumus, aknes izraisītās rētas, jo retinoīdi veicina ādas atjaunošanos. Tāpat tiek veicināta kologēna un elastīna izstrādāšanās.

AHA un BHA

Abas šīs vielas ir augļskābes, kas ir vienas no populārākajām sastāvdaļām kosmētikas līdzekļos. Tās spēj iedarboties uz ādu molekulārā, šūnu un audu līmenī.

 

AHA - alfa hidroksi skābei piemīt mitrinoša, pretiekaisuma un antioksidantu īpašība, kā arī tā stimulē kolagēna un glikozaminglikānu sintēzi. AHA ir dabiskas izcelsmes skābes, kas pilda eksfolianta funkciju un saudzīgi noņem ādas virsmas atmirušās šūnas. AHA skābes iegūst no piena un augļu cukuriem.

 

BHA arī pilda eksofilanta funkciju un noņem atmirušās šūnas – pamatā tā ir salicilskābe. Tās šķīdina ādas raga slāņa starpšūnu vielu, kas sasaista ādas raga šūnas - ādas raga slānis kļūst plānāks, mīkstāks un elastīgāks, kā rezultātā samazinās ādas lobīšanās, pinnes, nelīdzenums, ādas pelēkums.

Galvenā atšķirība starp abām skābēm ir tās šķīdība. AHA skābes šķīst tikai ūdenī. Alfa hidroksi skābes izmanto vairāk ādai, kas ir bojāta ar UV stariem un dēļ tā ir raupja, cieš no fotonovecošanās un pigmentācijas. AHA skābes izmanto arī sausai ādai, un ādai ar hiperkeratozi.
BHA skābes šķīst eļļainā vidē. Līdz ar to, BHA skābes palīdz iztīrīt ar sebumu pildītas poras. Nokļūst ādas porās, BHA skābe izšķīdina lieko sebumu un atmirušās šūnas, kuras tieši aizsprosto poras un noved pie melno un balto komedonu veidošanās. 

VIELAS KURĀM TEIKT NĒ

MINERĀLEĻĻA

Kādēļ gan, lai kāds gribētu uz savas sejas izmantot sastāvdaļu, kas ir iegūta no naftas, ja ir pieejamas dabīgas eļļas, kas satur labvēlīgas, ādu barojošas un lipīdu barjeru stiprinošas taukskābes. Tomēr minerāleļļa ir daudz lētāka. Problēma ar minerāleļļu ir tajā, ka tā iesūcas ādā un tai ir tendence inficēt mūsu ķermeni, t. i., tā nonāk mūsu taukšūnās un pat mātes pienā. Atstāsim naftu automobiļiem.

FRP

Formaldehīdu izdalošie konservanti. Formaldehīds ir lieliska ķīmiskā sastāvdaļa, tam ir daudzi lietojuma veidi, taču neviens no tiem, nekādā veidā nav saderīgs ar dzīvību. Tas tiek lietots kā biocīds, dezinfekcijas un balzamēšanas līdzeklis. Nokļūstot dzīva cilvēka organismā, tas ir kairinošs un kancerogēns. Kosmētikas produktos tā ir daļa no vielas, ko izmanto kā lētu konservantu. Sadaloties uz siltās sejas ādas, tas izdala formaldehīda molekulu.

POLIETELĒNA GLIKOLI (PEG)

Tie satur toksiskus un kancerogēnus piesārņotājus, ir aizdomas par to genotoksicitāti un, ja ar to vēl nav gana, tie ļoti labi iesūcas ādā un kalpo par citu – arī kaitīgu – sastāvdaļu transportētājiem.

 

Būsim gudrākas, lasīsim un iepazīsimies ar vielām, lai savu sejas kopšanas rutīnu padarītu “tīru”, veselīgu  un ērtu! 

Vairāk par šo tendenci vairāk lasi Douglas bloga rakstā ŠEIT

Iepazīsties ar The Ordinary un REVOX zīmoliem šeit - Tikai svarīgākās sastāvdaļas & draudzīgi budžetam. Ādas kopšanas rutīna ar REVOX un THE ORDINARY | Douglas.lv

Komentāri

PIEVIENOT KOMENTĀRU